אוגוסט – ספטמבר 2018

במידה ויודעים לעשות בדבר שימוש נכון….  לראות שחור בעיניים. כמה פעמים בשבוע אתם מבצעים אימונים שאתם מתקרבים או מגרדים את המקסימום שלכם מבחינת קצה גבול היכולת ?

כמה פעמים בתוך אימון אתם חווים את אותה הרגשה ? אותו עומס קשה שמגיעים "לקצה".

במידה ואתם כן, או במידה ואתם לא. זה כנראה ומה שעושה את ההבדל בינכם לבין חבריכם לקבוצה שקצת לפניכם או קצת אחריכם. (זאת במידה והם ואתם בכושר גופני פיזי, דומה).

הרעיון כאן אינו רק במישור הפיזי, אלא נושק בהחלט למנטאלי – מתי ניתן לראות "שחור בעיניים" בכל יום נתון, גם ביום טוב וגם ביום רע. או מצד שני, מתי לזהות אותו – להכיר אותו ולדעת – לא להגיע אליו.

טסטים – כמה – למה ואיך ? 

מאמנים רבים נוטים להיות לא באיזון בקיום טסטים.  טסטים זה דבר חשוב ויש כאן באתר לפחות 2 כתבות או יותר בנושא זה. מה הכוונה לא באיזון מבחינת עשיית טסטים :
1. מבצעים טסטים קשים מדי (בדר"כ ארוכים מדי) – טסט ארוך מדי הרבה פעמים לא משקף כושר גופני במידה והכושר התחלתי (הכוונה לטסטים של 1 שעה, או בהרבה פעמים אף טסטים של 20 דקות – גם אלה לפעמים "יותר מדי" למי שבכושר התחלתי. לתוצאה של טסטים אלה אין רלוונטיות בשיפור הכושר הגופני של הנבדק.

2. טסטים רבים מדי. מאמנים נוהגים לתת טסטים רבים מדי במהלך העונה, (על אותו משקל במידה ומבצעים מעט טסטים) – הרלוונטיות והעזרה "מיותר מדי" או מעט מדי – שווה – התוצאות פחות ופחות רלוונטיות באיפיון רמת הכושר ועזרה לספורטאי. השאלה החשובה כאן אולי צריכה להיות אחרת – "לאורך כמה זמן מצליח הספורטאי לשמור על כושר זהה (טוב) ולעלות אותו מתי שצריך ולא לאבד אותו יותר מדי בתקופת פגרה ?"

חשבתם פעם לעשות טסטים קצרים ? באיפיון רמת כושר גופני ?

נקודה למחשבה. כולם (או הרבה) נוהגים לבצע טסט ל 20 דקות.

  • האם חשבתם פעם לנסות לבצע טסט אחר ? טסט של 4 דקות בעומס 100% (=20 דקות) עם מנוחה של 30 שניות ולחזור עליו שוב ושוב – כמה אינטרוולים כאלה אתם מצליחים ?
  • 6 ואט לקילו (הספק של רוכב פרו טור ל 20 דקות בדירוג +/- 150-200) עזבו רגע את הפרו טור. נסו לרכב בהספק 6 ואט לקילו (קחו את המשקל שלכם ותכפילו אותו ב6) למשך 30 שניות (ל 98% מהקוראים כאן זה בעצם מיני ספרינט) עכשיו, תעשו 30-40-60 שניות התאוששות ותחזרו על זה – כמה פעמים אתם יכולים לבצע זאת ? הנה , קיבלתם טסט לסבולת הספק בתחום האנאירובי. באנגלית זה יישמע טוב יותר Anaerobic Tolerence. האם הטסט המוזכר כאן קשה יותר מטסט של 20 דקות – אני בטוח שלא. האם הוא מתאים לכולם – לא. צריך לשנות אותו בהתאם לרמת כושר של כל מתאן ומתאמנת.

 

powerwatts

לרישום לשני אימוני הניסיון שלנו,או לשאר השירותים שלנו , או פשוט להירשם לרשימת הדיוור שלנו

התקדמות ברמות הגבוהות של הכושר (ללא קשר לרמת כושר כללית, אלא למימוש פוטנציאל אישי – " להיות הטוב ביותר של עצמך") היא בדיוק מושג זה. לכל אחד יש את רמת "השחור בעיניים שלו". במקרה זה היא איננה ניתנת להערכה מדוייקת, אלא גסה.

באימוני POWERWATTS ראשונים, כאשר מגיעים אלינו מתאמנים חדשים, אנחנו נוהגים להעריך את יכולת הכושר הגופני כבר בחימום, הדבר נעשה על פי סולם בורג RPE.  

RPE = Rating of Perceived Exertion סולם בורג הוא מדד המשמש למדידת רמת העצימות באמצעות דירוג המאמץ בפעילות כפי שהוא נתפס בעיני המתאמן עצמו. השאלה העולה – האם כולם יודעים להעריך בצורה מדויקת את רמת המאמץ (באימון ראשון) שבה הם נמצאים אותו רגע ? בהתאם לבקשת המאמן.
התשובה היא לא. חלק יותר וחלק פחות.

בשביל זה נמצא מאמן PW באימון כדי לזהות כמה המתאמן "אומר את האמת". וגם זה עדיין לא מדוייק. כי יש מתאמנים אינטרוורסיים וישנם אקסטרוורסיים (מופנמים לעומת מוחצנים). לכן חשוב למאמן לדרג את העצימות המוערכת ע"פ קצב נשימה, ועוד דברים אוביקיטביים, כמה שניתן.

לרישום לשני אימוני הניסיון שלנו,או לשאר השירותים שלנו , או פשוט להירשם לרשימת הדיוור שלנו

בהמשך האימון הראשון, ניתן לשנות את הרף (למעלה או למטה) בהתאם להצלחה או אי הצלחה של המתאמן בהמשך האימון. יש כאן המון המון ניסיון של עבודה מול מתאמנים (שהמאמן אינו מכיר אותם !) ולזהות היכן מגיע הכשלון ולמה הוא מגיע (מגבלה פיזית של כושר טהור או מגבלה טכנית שמחפה על כושר פיזי גבוה יותר).

sylvan

השינויים או התהליך אותו עובר מתאמן PW טיפוסי, הוא בדיוק היכולת הזאת לדעת (במידה והכיר) את אותם "תחומים שחורים" – לדעת להכנס אליהם ללא חשש וחשוב לא פחות – לדעת להתמודד איתם בבגרות ולצאת החוצה בשלום (התמודדות עם כישלון…רמז – לא קרה כלום – נסה שוב פעם, היום, מחר, או מחרתיים)

האם אימונים כאלה (שחור בעיניים) צריך לעשות באופן תכוף ?
התשובה מן הסתם  תלוי במטרה שלכם ללא קשר (בהכרח) לרמת כושר גופנית.

אנסה להסביר זאת בצורה פשוטה יותר על ההבדל :
ספורטאי X – בעל יכולת כושר גופני (אירובי/אנאירובי/כוח מתפרץ) בציון 100

ספורטאי Y – בעל יכולת כושר גופני (אירובי/אנאירובי/כוח מתפרץ) בציון 100

מכאן אנסה לפרט יותר על הכושר הגופני של שני הספורטאים :

ספורטאי X – בעל יכולת כושר גופני בתחום האנאירובי – לבצע 6 חזרות של 7ואט לקילו למשך 30 שניות עם 30 שניות התאוששות (קרי ספורטאי של 65 קילו = 455 ואט).

ספורטאי Y – בעל יכולת כושר גופני בתחום האנאירובי – לבצע 8 חזרות של 7ואט לקילו למשך 30 שניות עם 30 שניות התאוששות (קרי ספורטאי של 65 קילו = 455 ואט).

לכאורה שני הספורטאים בהספקים דומים (במידה וננתח את היכולת שלהם רק מגרף הואטים שלהם. אבל ספורטאי Y יודע לחפור טוב יותר ועמוק יותר לעומק של 2 חזרות נוספות.

חשבתם פעם מה צריכה להיות רמתו של ספורטאי TOP 10 בעולם ? כמה חזרות הוא מצופה לבצע ?

המושג "לראות שחור בעיניים" אינו שמור לספורטאי עלית, או ספורטאים מקצוענים. כמה פעמים לאמן אותו – שוב – תלוי ברמה, מטרה ועצימות התוכנית. לפעמים צריך גם לדעת מתי להרפות – ולא לבצע. קל יותר, הרבה יותר, לרכב עוד 10, 20 ו 30 ק"מ בשבוע, מאשר לייצר אינטרוול של 20 שניות ספרינט 10 שניות מנוחה ל 3 דקות…(סוג של ט'בט'ה).

למאמר המלא בנושא מקסימום סל"ד – כאן

עוד מאמרים שאולי וקשורים :

להיות רוצחים מתחת לקסדה ?  (ניסינו לחנך אותם להיות 'רוצחים' בכל הנוגע לתחרות או אימון, אבל ברגע אחד שמסתיימת התחרות, או האימון, להיות בני אדם )
ההבדל בין כאן לשם – יכולת השליטה בכוח שלנו, או נכון יותר ביכולת השליטה שלנו בקצב המשחק/ התחרות

ונוסף אחרון – BE COOL – אם לא יודעים להיות COOL קשה להתמודד עם שחור בעיניים

עוד מאמרים בתחום הפסיכולוגיה – כאןתגובות

תגובות