עברו כבר הרבה מים מהירדן לכנרת מאז אליפות ישראל בחצי איש ברזל האחרון. (אבל עברו הרבה יותר מאז הדי החלה להתאמן)

אבל בגלל חגים ועצמאות לא הספקתי לשבת עם הדי ועניינים נדחו ונדחו עד שמצאנו הזמן לקצת סיכומים. התעניינתי איך זה שהדי אשר, שעוד לא  חגגה 60, הגיעה שמינית כללית בנשים וראשונה  כללית בגילאי 60, בטריאתלון כנרת 2023 – אליפות ישראל במרחק חצי איש ברזל.

הדי צינה מספר מילים (סימנתי אותן) שמספרות לא מעט על ייחודיותם של אימוני POWERWATTS

וכיצד אלה לקחו אותה לייצר את תוצאת חצי איש הברזל הטובה ביותר שלה. והיא מתאמנת כבר הרבה שנים. יותר מ 30 שנה. למען האמת הדי עשתה הפסקה מאימוני POWERWATTS ב 2012-13, אז התעמקה יותר במרחק הארוך.

עצימות – ציינה הדי שהאימונים עשו את ההבדל. ואימוני עצימות בשליטה שתדע לדחוף אותה קדימה, אך בשליטה וזהירות מבלי לשבור אותה, דבר שלמעשה עזר לה לבנות עוד מסת שריר ולהכיר את קצוות הקושי אותן לא צריך לעבור – שליטה.

ירידת הפחד   – כמאמן אני פוגש הרבה אנשי ברזל, גם מנוסים, אשר מתייחסים לתחרות איש ברזל יותר כאתגר  ופחות כתחרות.  הפחד מזה שאנחנו לוחצים יותר מדי, ובגלל זה לא יהיה לנו כוח לריצה ונשרף, הוא למדתי, הרבה פעמים גורם מרכזי מהחשש ללחוץ. 

הדי מספרת שבמהלך אימוני POWERWATTS גדל נפח וכוח השריר. או כמה ללחוץ באמת. הדי מספרת שמעבר לכך שהאימונים חזקו אותה

(הרבה גביעי אימון מזהב של PERSONAL BEST) אלה גרמו לה לפחד פחות ולהעיז הרבה יותר בניסיון לרכוב מהר וחזק  ומעבר לכך נכון (סל”ד /ירידות/עליות ועוד).

ויחד עם גביעי האימון ב POWERWATTS (בעיקר באזור האנאירוביים אגב, אבל ממש שלא רק), גדל הרצון להשתפר עוד ועוד ואיתו הרצון לנצח. הביטחון העצמי עלה עוד וככל שזה עלה עוד, ירד הפחד ועלה הרצון להקשיב ולנסות יותר את אימוני העצימות. ולא לתלות אך ורק את האימונים באימוני הסבולת הארוכים, מהם לפעמים נעשים עייפים מדי מכדי להכניס עוד ועוד אימונים לתוכנית.
ההתאוששות לספורטאית בגיל שכבר אינו צעיר ארוכה יותר. ובמידה ועושים הרבה אימונים ארוכים, בעצימות נמוכה, אנחנו פשוט מאוד לומדים להתאמן עייפים. אבל באמת 
אין התקדמות. ההתמודדות עם עייפות לא מקדמת אותנו מבחינת בניית שריר – כאשר יש עייפות, קשה לגרות את השריר. ובמנוחה…מתקיים השיקום = בנייה של השריר. ובמידה ואיננה (מנוחה ובנייה) קורים הדברים הבאים : או שלא מתקדמים (במקרה הטוב) או שנפצעים (במקרה הרע).
ודגש לספורטאי מסטרס בגילאים שעברו את גיל ה 40-50-60 וצפונה. המגבלה העיקרית שלנו היא, בעיקר, בבניית שריר, או נכון יותר לכתוב – ההתמודדות עם איבוד שריר וכוח , בעיקר (אך לא רק) באזורים האנאירוביים + ההתאוששות. כאשר יש מספיק אומץ וחוכמה להתמודד עם זה – לומדים יותר לנוח ולומדים לעשות יותר, אימוני עצימות.
ספציפית בנוגע לתחרות הדי הרגישה שהיא מצליחה ללחוץ עוד ועוד, למרות שהתחרות מישורית (וזה הרי לרעתה, הדי עם “משקל הנוצה” לא בדיוק “חזקה” במישורים). כמו כן הריצה, למרות שהרגישה כי לחצה באופניים. היא הרגישה קלילה ומהירה מספיק, כדי לסיים ריצת חצי מרתון מבלי למות כל כך (שזה האמת פאק בנוגע ל 5K אחרונים)

הדי אשר באימוני POWERWATTS יחד עם מאמנה – גיל ווינר.

=============================================================================================================

על הדרך ברשותכם סיכומים של כמה דברים חשובים, שבירת מיתוסים או/ו עקרונות של POWERWATTS :

הורדת משקל לספורטאי מסטרס (למי שצריך לא למי שטועה שצריך) תתקיים תמיד, דרך תזונה ולא דרך אימונים ארוכים, בטח שפחות ריצה מאופניים (בריצה הסכנה לפציעה גדלה כאשר ההתאוששות לא תקינה) (לנקודה זו אין קשר להדי, דווקא ביקשתי ממנה שתקפיד כל הזמן לאכול ולשתות במהלך אימונים)

אימוני עצימות בונים שריר, כוח ומהירות. שלושת  יסודות האימון שהולכים לאיבוד בעיקר כאשר אנחנו מתבגרים (נשתמש במילה עדינה).

אימונים ארוכים, לספורטאי מסטרס עובדים. הם חשובים. אך במידה וזה הדבר היחיד שעושים, אל תצפו לרכוב או לרוץ מהר. אימוני עצימות זה מה שמשנה את הדברים.

ככל שזמן האימון שלך מוגבל יותר – אימוני עצימות חשובים לך יותר ויותר.

ככל שהרמת הכושר שלך מוגבלת יותר – אימוני עצימות חשובים לך יותר (ועדיף לעשות אותם על אופניים מאשר בריצה) ויותר (בניגוד למשל לרוכב עלית שרוצה להתקדם ולהיות רוכב PRO TOUR)

כל מה שרשום מעלה – אל תקחו זאת כהמלצה לאימון. תוכנית אימון תבנה ותקבע בהתאם להערכת כושר גופנית ספציפית. כמו ב POWERWATTS בקביעת ה CRITICAL POWER

ולהדי האלופה – כל הכבוד, תוצאה מרשימה והתקדמות מופלאה לא פחות. סחטיין על האומץ והחוכמה, להקשיב. ותודה רבה גם לגיל ווינר שהצטרף גם הוא וספורטאים שלו לאימוני POWERWATTS.

 

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד על אימוני POWERWATTS לפני רישום לשני אימוני ניסיון – כאן

אם אתם מעוניינים כבר לתאם ולהגיע לשני אימוני ניסיון – רישום מלא ומורחב כאן
ל
מאמרים נוספים בתחום  :

הדי אשר – חלק 1 

איש ברזל – כיצד להתכונן נכון יותר ? 

איך נרשמים לחצי איש ברזל בלי לדעת לשחות?

איש ברזל וטריאתלון – מה לקנות ? אופני נג”ש ייעודיות או אופניים רגילים ?

ולמאמרים נוספים בתחום איש ברזל – כאן

HOME - antidote-gym