20.3.2014

מספר סרטונים אודות טכניקת רכיבה. טכניקת רכיבה לרוכבים מתחילים לא באה רק לגרום לרוכבים ורוכבות לרכב בצורה יעילה יותר, אלא כאשר רמת הטכניקה שלנו והשליטה באופניים גבוהה יותר, כך גם רמת הבטיחות שלנו גבוהה. המודעות שלנו לסביבה (רוכבים ורכבים, או אנשים מהלכים…) גבוהה גם הרבה יותר. אימוני טכניקה ברכיבה הם הבסיס העיקרי לרוכבי מסטרס לרכב בצורה בטוחה ומהירה יותר, ובכך להרגיש בטוח יותר ולהנות יותר מהרכיבה.

נביא כאן מספר סרטונים מתקופות שונות (עד 4 שנים אחורה) כדי להסביר לכם אודות טכניקה רכיבה, מקווה שבחודשים הקרובים, יהיה זמן להכין חדשים. באימוני מעבדה שלנו, אחד מעקרונות POWERTRAINING – הוא אימוני טכניקה, אימוני טכניקה מאוד מורכבים שמשפרת את יעיולת הרכיבה, רק שבסופו של דבר, אימוני טכניקה אמיתיים צריכים ליישם בחוץ, על האופניים.

הסרטון הראשון (2009) טריאתלון אילת, כאן בסך הכול רצינו להראות לכם כמה הרב זמן אפשר להפסיד על לקיחת פנייה לא נכונה…(שימו לב לנינה פקרמן שמבצעת את הפנייה מהר מאחרים כמעט ב10 שניות בקטע של 50 -70 מטר בלבד >

בטח רואים שהאימון נעשה על הדשא, במידה ותתבצע נפילה. רוכבים ברמה גבוהה יותר יכולים לקיים את התרגיל במהירות גבוהה יותר. התרגיל מדמה נגיעה של רוכב או רוכבת, כתף בכתף ושמירה על קו ישר ברכיבה. כאשר רוכשים מיומנות זו (אני מת על השפה הזאתי…) רמת הרכיבה בקבוצה עולה, רכיבת כביש היא ספורט קבוצתי ולא אישי – שוב, הרכיבה בטוחה, ומהנה יותר. אימונים אלה צריכים להתבצע במהלך כל השנה (ולא כמו שנכתב שם בפגרה) ניתן לבצע טסטים, כמה השתפרנו בנושא זה….סרטים בהמשך.

רכיבה ללא ידיים – אולי האלמנט הראשון אותו אנחנו לומדים כילדים, לאחר שלמדנו לרכב בביטחון על אופניים, לאחר שיכולת שיווי המשקל על האופניים משתפרת, אנחנו מנסים לרכב עם יד אחת ולאחר מכן ללא ידיים כלל. הבעיה היחידה כמו עם ילדים כי אנחנו עושים זאת מחוסר פחד בשילוב חוסר ידיעה ומודעות (גוף ? מודעות גוף…צמד מילים חזק במידה ומאמן רוצה להרשים את המין החזק – ראו – היזהרו מחיקויים). תיאורתית, רכיבה ללא ידיים נעשית בצורה טובה, כאשר נשענים לאחור, או אפילו יושבים זקופים כמעט לגמרי על החלק האחרוי באוכף ולא מפעילים משקל או עומס על הכידון).

מצרכים לאימוני טכניקה : אופניים, ציוד רכיבה, בקבוקים, מצב רוח טוב ומוטיווציה. לא הספקנו את הכול להראות לכם, יש המון תרגילים נוספים. תודה לאביחי גרינברג (שהיה כהרגלו ביום שני בבוקר בדרך לעבודה מגבעתיים לאשדוד) עצרנו בביה"ס אורט רמלה-לוד ועשינו קצת אימוני טכניקה (2008).כאשר מגיעים רוכבים חדשים לקבוצה בעיקר בתקופה של פגרה, או תקופת הכנה לעונה (שזאת תקופה מצוינת להצטרף). הכושר הגופני פחות חשוב לנו (אלא אם כן הכושר ממש לקוי וצריכים לעבוד הרבה), לנו כקבוצה חשוב הרבה יותר היכולת הטכנית הבסיסית בשליטה באופניים. כאשר היכולת הזאת יחסית גבוהה :

1.קל הרבה יותר להשתלב בקבוצה, אפילו אם רמת הכושר הגופני נמוכה יחסית לשאר הרוכבים. 2. מוציאים פחות אנרגיה ברכיבה בפלטון (עקב אלמנט הדרפטינג) וחשוב יותר – נהנים יותר ! 3. חוסכים בתאונות אופניים מיותרות וטיפשיות (בשישי האחרון שמעתי שאיזה רוכבת התנגשה בעמוד, זה דבר לא נעים שייתכן ובמידה והיכולת הטכנית היתה גבוהה יותר, תאונה מסוג זה יכולה הייתה אולי להימנע, שתהיה החלמה מהירה לרוכבת).

סלאלום בין בקבוקים. הרמת בקבוקים. למצטיינים באמת – הרמת מסמר מהרצפה. תחרות עמידה על האופניים מבלי לזוז. התנגשויות קלות עם הכתף, אחד עם השני. ויש עוד הרבה, אבל היה כבר מאוחר (7 וחצי בבוקר….)

 כמה דברים : לרוכבים מתחילים שממש קשה להם, אפשר להתחיל עם נעלי ספורט ולא נעלי רכיבה. שווה לנסות לעשות את אימוני הטכניקה על הדשא (בטיחות). לעשות את הדברים כיחידת אימון, לפחות פעם-פעמיים בשבוע, במיוחד רוכבים מתחילים. האימונים שרואים בסרטון, הם אימוני א'-ב' באופניים, יסודות הבסיס של הפירמידה. מי שלא שולט באופניים בתרגילים האלה, סביר מאוד שגם לא ישלוט היטב באופניים גם ברכיבת פלטון.אולי תתפלאו לשמוע, אבל נראה שהאימונים האלה חשובים הרבה יותר מאימוני אינטרוולים, עליות וכיו"ב. קבוצת ווילייר מומנטום מזמינה רוכבים לאימוני הקבוצה. אנחנו כמעט ומבטיחים שמהר מאוד (עם 'אספירציה' ובלעדיה) אותם רוכבים ייהנו הרבה יותר וירכבו מהר יותר. (הקבוצה מזמינה לשורותיה גם טריאתלטים).

כיצד ניתן להעריך רמת טכניקה בטסטים ?

עורכים אחד כזה…מצ"ב מבחן מעשי של קורס מדריכי אופםניים אשר נעשה בשנת 2008 בבית הספר למדריכים ומאמנים במכון ווינגיט. (מתאים לאופני הרים, כביש וטריאתלטים)

SPRINT >If You Can't Sprint You Cant Win… or not to stay with the Peleton even in Sunday Training >How to make a good Sprint- not just to win a race, just to be in the break-away, or To stay with The Peleton when someone in the front jumped. We can see endless races & Cycling Sprints that the Pro are doing, but how do we understand the basic of it — this is something else. This is one of our Best Film

אימון רולר (ניר זוהר) > הרולר הוא מכשיר מצוין לאימון ומומלץ בחום לכל רוכב אופניים. הוא משפר את טכניקת הרכיבה באופניים: הרכיבה חסכונית ונכונה, ללא שימוש באנרגיה מיותרת, וזאת באמצעות שימוש אופטימלי במערכת השרירים; הרולר מסייע לשפר את מהירות הרגליים ומהירות הרכיבה במישור (אימוני סל"ד גבוה + סבולת מהירות) ומקנה יציבות וביטחון עצמי לרוכב.

אחד העקרונות החשובים ביותר באימוני PowerTraining  היא  הטכניקה אותה אנחנו מלמדים בחוץ (כפי שאתם רואים בחלק מהסרטונים) וחלק לא – אותם אימונים מיוחדים שאנחנו עושים במעבדה, בעזרת שיפור טכניקת הרכיבה, אנחנו משפרים את יעילות הרכיבה ובכך בסופו של דבר הרוכב מייצר יותר ואטים 

לסיום חשוב מאוד באימוני טכניקה, להשאיר בארונית, או בארון (תלוי בגודל), כל מיני שאריות של אגו ופלצנות מיותרת של אני יודע מספיק ולא צריך אימוני טכניקה" מי שלא הבין, מצאנו סרטון גם בשביל זה.

תגובות

תגובות