כתבות בריאות בערוצים המסחריים, מזכירים לי כותרות של עיתונים ושאר ערוצי תקשורת :
“ביבי הסכים למתווה החדש !”

(כתב : אלעד פלטין ספטמבר 2023)

כולם פותחים חדשות, מקליקים, קונים עיתון, שולחים הודעות ווטסאפ, הבורסה מסירה ‘דביק בעיניים’, ומתעוררת בקושי ואומרת : “מה ??” מנומנם וחמודי. (ת”א 125 0.95%+)
עד שלמחרת (היום) מגלים שהכול חצי אמת (משני הצדדים). ומבינים במהרה את הקשר בין פוליטיקאים לערוצי תקשורת. שניהם צריכים למכור.
הקשר לאמת, לא בהכרח הדוק. חמושים כולם עם שלל תירוצי “שקר” של סוללות עורכי דין לשמור עליהם מפני הדיבה, פעם מצליחים ולפעמים מועדים
(כמו במלחמה, המטרה היחידה היא למכור, או ו…להבחר שוב / להחזיק חזק בקרנות מזבח הכיסא בכנסת).

אתמול בערב קיבלתי הודעת ווטסאפ : “תפתח ערוץ @# יש כתבה שמסבירה ש 4000 צעדים ביום יעשו אותך בריא !”. (אגב, ידיעה כתבה ממוחזרת מלפני שנה… כנראה שצריך להתפרנס)
כתב הבריאות עם הידיעה המרעישה, אוסף תזונאי, רופא ועוד בעלי מקצוע שיסבירו את “התגלית המדהימה”. (כמו בבדיחה עם נוצרי, יהודי ומוסלמי טסים במטוס שעומד להתרסק)
ההבדל בין כתבות אלה לכותרות הגדולות שהתחלתי בהן את הPOST,  הן שבראשונות יש לנו ניסיון. לכן – התקשורת + הפוליטיקאים לא יכולים למכור לנו בלופים כל כך בקלות. אנחנו מנוסים ולא טיפשים בני 16, ובשל כך, הם צריכים להתאמץ יותר מסתם כותרות. לעומת הכתבת בריאות “המסכנה” שניתנת לנו כטיפשים, תחום בו איננו מבינים ומקבלים אותה כאמת מוגמרת.
=============================================================================================================================================

4000 צעדים ביום יעשו אותך בריא !”
מעניין כמה אנשים מבוגרים, היום בבוקר, יצאו וניסו לעשות זאת ? כמה יעשו זאת מחר ? ומחרתיים ? וכמה יפצעו ? וכמה מהם אסור להם לעשות זאת בכלל ?

לעומת זאת, בניגוד לכתבה, מחקרים אחרונים ואיכותיים יותר, מסבירים משהו אחר לגמרי שגם אותו צריך להבין בצורה טובה וליישם בחוכמה, הרבה מעבר למסקנות שלנו.
בנוגע להארכת חיים והארכת איכות החיים שלנו.

לאחרונה הבינו שאימוני אינטרוולים (עצימות) מאריכים איכות ואורך חיים. (אפילו דיברתי על זה ביחד עם עופר באחד הראיונות). דוגמה מצוינת הוא סילבן אדמס – אלוף עולם בגיל 65 לגילו, שעשה את ה TIME TRAIL הכי מהיר בחייו. (לינק חוזר לכתבה בסיום)

אחד המחקרים בדק שלוש קבוצות של רצי עלית בגיל העשרים לאחר 10 שנים (רצי 5000 מטר ועד מרתון), המחקר בדק את הירידה ב Vo2Max לאחר זמן ממושך = 10 שנים :

 1. קבוצה 1 – במשך 10 שנים לא עשו כלום – ה Vo2MAX ירד ב 15% לעשור.
 2. קבוצה שנייה – קבוצה שהפסיקו להתחרות אך המשיכו לרוץ לאט – הדעיכה Vo2MAX 10% לעשור.
 3. קבוצה שלישית – קיימו אימוני עצימות והדעיכה של Vo2MAX היתה 7.5% בלבד.

שימו לב. בדקו קבוצה של רצי סבולת. אני מניח שבמידה והיינו בודקים רוכבי אופניים, הפערים בין הקבוצה השנייה לשלישית היו אפילו גדולים יותר (ריצה למרחקים הוא ענף סבולת גדול יותר מאופני כביש והרים. המרכיב הטכני בריצה קריטי יותר, בביצוע אינטרוולים, לעומת ביצוע אינטרולים איכותיים על אופניים, שם הטכניקה חשובה, אך מגבילה פחות את המתאמן.  (לכן האפקטיביות באימוני אינטרוולים לרוכבי אופניים בגיל מבוגר כנראה וגדולה אפילו יותר). * כנראה = לדעתי (תעזרו בבקשה בהגיון שלכם ולא בגלל שאני רשמתי זאת).

 לאימוני POWERWATTS – לקריאה אודות האימונים – כאן
לרישום לשני אימוני ניסיון הקישו כאן

נקודות נוספות בראיון – סרטון של ג’ו פריל :

מספר על אלוף העולם ברכיבה לשעה בגיל 104 ! (השיא שסילבן מבקש לשבור לגילו שלו – 45קמ”ש). “הבחור” בן ה 104 החזיק שיא עולם לגילו לשעה – 24.9 קמ”ש בשעה. שנה אחרי בגיל 105 לאחר שהתאמן עם פיזיולוג מאמץ וביצע אינטרוולים שונים. הוא הצליח לשבור את שיאו שלו ל 28.322 קמ”ש בשעה.!

בראיון עם פריל מדובר שאחד הדברים הקשים הוא לנסות ולהקנות לבחורים צעירים הרגלים בריאים לבצע ספורט, שיגרה אמיתית ושמירה על מסגרת ספורטיבית.

משקל תקין ועוד. “זה כמו לנסות למכור קרח לאסקימוסים” – מסביר פריל. כשמנסים לשכנע בחור צעיר בן 20  – בריא לעשות ספורט. הוא לא חושב על המחר וההשלכות של לא לעשות בכלל ספורט. ההשלכות הן גרועות.

חשוב לעשות ספורט בגלל שאוהבים לעשות ספורט, לא בגלל שצריכים או מנסים לברוח ממשהו. (לעשות ספורט בשביל להראות טוב זה גם משהו שאיננו בריא (או לפחות קשה להתמיד בו, אבל זו דעתי ואולי אני קיצוני מעט)
מצאו ענף ספורט שעושה לכם טוב. אל תעשו אותו אם זה מאמלל אתכם, או פוצע אתכם (ואז לא מצליחים לשמור על מסגרת).

לא מוזכרת מספיק מחלת העולם המערבי וכבר ממש ממזמן לא רק המערבי –

גורם מספר 1 בתחלואת בני האדם. וגורם מספר 1 בדיכוי היכולת לבצע ספורט, כמעט כל ספורט. המלחמה בהשמנה היא דרך דיאטה, קודם כל, שינוי הרגלי אכילה. ספורט בהחלט יתרום, אך לא יהיה גורם עיקרי בהורדה במשקל (גם לכאלה שכבר מתאמנים וסובלים מעודף משקל).

הדברים שלא מסבירים על שיפור איכות החיים. הוא בעצם שימור יכולת השריר לביצוע מסוים (איכותי). ולו הקטן והפשוט מכולם, ברמה הסיעודית אפילו : “לקום מהרצפה” – או במילים דומות – ביצוע סקווט (וזאת כל אחד, לפי קטגוריית הגיל שלו. בדיוק כמו כל אדם אחר)

דברים נוספים שבהם ניתן לדון עוד הם :

יכולת גמישות – במידה ותעשו הרבה כוח ללא תרגילי גמישות. אתם עלולים לקצר את השריר עוד יותר וליצור פציעה. סוג תרגילי הגמישות צריכים להיעשות בהתאם לרמתנו ומגבלותיו של הספורטאי ולביצוע מטרות הספורט שלו ולא רק.

יכולת קורדינאטיבית + טכניקה.

זריזות ומהירות תגובה – היכולת הראשונה אולי, לפני או אחרי הכוח, שדועכת יחד עם ההזדקנות. לא,  זה לא אומר שלא צריך לעבוד עליה. בדיוק ההיפך, זוהי ה LIMITATION שלנו, לכן אנחנו צריכים לעבוד עליה כדי שתדעך פחות ופחות.

כוח כללי + יעילות תנועתית.

 

 לאימוני POWERWATTS – לקריאה אודות האימונים – כאן
לרישום לשני אימוני ניסיון הקישו כאן

ויש עוד הרבה דברים, המון. מהי השורה התחתונה לטעמי :

כושר גופני גבוה מאריך חיים והופך אותם איכותיים יותר. נמצא שספורטאים בני 60 בעלי כושר גופני גבוה מבצעים ספורט ברמה של בני 50 ואפילו בני 40 ו 30.

ההגעה לרמה זו  מתקיימת בעיקר דרך ביצוע אינטרוולים = אימוני עצימות שיגדילו את כוח השריר, או במילים אחרות יגרמו לו לדעוך פחות בעקבות ההזדקנות.

(גיל הבלות של הגבר הוא אזור ה 47).

האם רק ביצוע של אינטרוולים יאריך וישפר את איכות חיינו ?

ממש לא. חשובה גם הגמישות, הטכניקה, זריזות, מהירות, מנוחה, תזונה נכונה ועוד ועוד דברים.
כל אלה ישפרו את איכות אימוני האינטרוולים שלנו = קרי אימוני העצימות. או במילים מדויקות יותר,

יאפשרו לנו לבצע במהלך השבוע יותר אימוני עצימות מבלי להתעייף יותר מדי ומבלי להיפצע.

וחשוב מכך – היכולת להמשיך לעשות את הספורט, כמעט באותה הרמה.

מגבלה – זהו מהי המגבלה שלכם. ככל שתעבדו עליה יותר, כך גם הסיכוי לשפר את הכושר הגופני הנוכחי שלכם (משקל ? גמישות ? מהירות ?) תעלה.

 

משהו ללמוד ללקוחות POWERWATTS

לכם, יותר מכולם, יש מערכת שבוחנת ומעריכה אתכם ביחס לעצמכם וביחס לאחרים, בני גילכם. לדוגמה תוצאות ה STAGE RACE אתם יכולים לדעת,

מבחינת כל מיני מאפיינים, היכן אתם ממוקמים ביחס לגילכם בכל העולם. ובהתייעצות עם המאמן שלכם (יש דברים שלא כל כך ברורים רק מהטבלה). הרבה מעבר לכך. אתם יודעים מה ה CP20 שלכם ומהו המשקל שלכם ולפי זאת לדעת מה הרמה שלכם ביחס למין ולגיל שלכם.

אבל אולי עוד הרבה קודם  בצורה פשוטה יותר מה יקדם וישפר אתכם ?

 • שמירה על מסגרת אחידה של אימונים.
 • עדיפות לשני אימוני POWERWATTS בשבוע על פני אחד.
 • ימים ושעות קבועים
 • שינה טובה של מעל 7 שעות.
 • שנת צהריים (עולם מושלם לחלקינו, אבל אם אתם בפנסייה בהחלט נסו לאמץ הרגל זה)
 • התמקדות באימונים, במידה ויכולים, להתרכז במגבלה שלכם (סל”ד גבוה, טכניקה, גמישות ועוד) זה יקדם אתכם עוד צעד קדימה
 • ההבנה כי עבודה טובה על ה LIMITATION שלכם תשפר את איכות ועולת האימון שלכם. במיוחד אינטרוולים.
 • מי שמתאמן הרבה ומבצע הרבה אימוני נפח ללא מנוחה וסובל מפציעות. חשוב להיות אמיץ ולהוריד נפחים, או לתת קרדיט גדול יותר וחשוב לימי מנוחה
 • לנסות ולהמנע כמה שניתן מדיאטה המתבססת על סוכרים. וכמה שניתן גם כך בצורה דומה, גם באימונים (במידה ואפשר וניתן)

גילוי נאות. כותב המאמר, אלעד פלטין, מנהל ומאמן שני מרכזי POWERWATTS בישראל.
שיטת אימון המתבססת על שיפור יעילות רכיבה וכושר גופני, בעיקר באמצעות סוגים שונים של אינטרוולים. מרבית מהמתאמנים שלנו : גברים מעל גיל 50 וגם מעל 60 ו 70 + נשים מעל גיל 40 ו 50  ו 60.

הראיון המדובר של ג’ו פריל

לינקים נוספים שקשורים או יעניין אתכם :
מאמר אודות הראיון עם סילבן אדמס – כאן

השקר הגדול ביותר של תורת האימון בספורט הסבולת והקשר לפרשת …

אימון המגבלה – חלק 2

 

גמישות כגורם מגביל לספורטאי (LIMITATION) 

Screenshot_20160804-103345

 

 לאימוני POWERWATTS – לקריאה אודות האימונים – כאן

לרישום לשני אימוני ניסיון הקישו כאן